Чинники ризику порушень фізичного та статевого розвитку дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет 1 типу
DOI:
https://doi.org/10.30978/UJPE2021-4-21Ключові слова:
діти та підлітки, цукровий діабет 1 типу, спадкові чинники та чинники довкілляАнотація
Мета роботи — визначити спадкові чинники та чинники довкілля, які призводять до формування порушень фізичного та статевого розвитку у дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет (ЦД) 1 типу.
Матеріали та методи. Генеалогічний аналіз проведено в сім’ях 50 пацієнтів віком 8—18 років (22 хлопчики та 28 дівчаток) із ЦД 1 типу, які були обстежені в Інституті охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України. Гармонійний фізичний розвиток відзначено у 16 хлопчиків і 10 дівчаток, дисгармонійний — відповідно у 6 та 18. Характер статевого дозрівання, що відповідав нормативним значенням, зареєстровано у 19 хлопчиків і 23 дівчаток, порушення статевого дозрівання — відповідно у 3 та 5.
Результати. За даними генеалогічного аналізу, хлопчики, хворі на ЦД 1 типу, з гармонійним фізичним розвитком частіше народжувалися з низькою масою тіла, їм частіше проводили оперативні втручання порівняно з дівчатками з нормальним статевим розвитком. У матерів хлопчиків із гармонійним та дисгармонійним фізичним розвитком статистично значущо рідше реєстрували стрес до настання вагітності порівняно з матерями хворих дівчаток з різним рівнем фізичного розвитку. Хворі на ЦД хлопчики з нормальним статевим розвитком частіше народжувалися з низькою масою тіла, їм частіше проводили оперативні втручання порівняно з дівчатками з аналогічним статевим розвитком. У матерів цих хлопчиків рідше мав місце стрес до настання вагітності порівняно з матерями хворих дівчаток з нормальним статевим розвитком. Хворі на ЦД 1 типу хлопчики з порушеннями статевого розвитку статистично значущо частіше народжувалися з підвищеною масою тіла порівняно з хворими дівчатками з порушеннями статевого розвитку. Спадкова обтяженість щодо ЦД 2 типу у хворих дівчаток з гармонійним та дисгармонійним фізичним розвитком переважала в 1,8 і 2,8 разу таку у хлопчиків з відповідним фізичним розвитком, а у дівчаток з нормальним статевим розвитком — в 1,7 разу порівняно з хлопчиками. У родичів хворих хлопчиків з гармонійним фізичним розвитком переважали серцево-судинні та шлунково-кишкові захворювання, у родичів хлопчиків з дисгармонійним фізичним розвитком — серцево-судинні та неврологічні хвороби, рідше мала місце патологія травного тракту порівняно з частотою цих хвороб у родичів хворих дівчаток з різним рівнем фізичного розвитку, тоді як у родичів хворих хлопчиків з нормальним статевим розвитком — ендокринні та неврологічні захворювання, а у родичів хлопчиків з порушеннями статевого розвитку — серцево-судинні хвороби порівняно з частотою цих хвороб у родичів дівчаток з різним рівнем статевого розвитку.
Висновки. Можна припустити, що наявність ЦД 1 типу, особливо діагностованого у дитячому віці, може негативно впливати на становлення та функціонування статевої системи у підлітковому віці. Також слід ураховувати вплив чинників довкілля та спадкову обтяженість щодо цукрового діабету на їх стан здоров’я.
Посилання
Atramentova LA, Utevskaia OM. Statystycheskye metodы v byolohyy. Horlovka, 2008:247.
Zenyna SH, Demydova TIu. Molekuliarno-henetycheskye osobennosty razvytyia sakharnoho dyabeta y vozmozhnosty personalyzatsyy terapyy. Sakharnыi dyabet. 2020;5:467—474. doi: 10.14341/DM12486.
Nyaga DM, Vickors MH, Jefferies C, Perry JK, O’Sullivan JM. Type 1 diabetes mellitus — associated genetic variants contribute to overlapping immune regulatory network. Front Genet. 2018;9:535. doi: 10.3388/fgene/2018/00535.
Petrone A, Spoletini M, Zampetti S et al. The PTPN22 1858T gene variant in type 1 diabetes is associated with reduced residual beta-cell function and worse metabolic control. Diabet Care. 2008;31(6):1214—1218.
William E, Harris N, Schatz D. Immunological markers in the diagnosis and prediction of autoimmune type 1a diabetes. Clin Diabet. 2002;20(4):183—191.